WordPress šablóna zadarmo – Socialize Lite
Momentálne trendy web-dizajnu smerujú k plochému vzhľadu a veľkým obrázkom. Ďalej sa čoraz častejšie môžeme stretnúť s prémiovými šablónami ktoré sú zadarmo a sú osekané o prémiové funkcie, ktoré sú len v plnej verzii.
Tak sa poďme pozrieť na jednu z nich.
Socialize Lite
Táto jednoduchá a citlivá šablóna zadarmo je vhodná pre blog alebo časopis. V základnom nastavení je použitý šedo/svetlý vzhľad. V nastavení témy sa dá zmeniť aj na modro/svetlý. Ďalej si môžete pridať vlastné logo a meniť dva druhy písma.
Inštalácia vyžaduje doinštalovanie dvoch pluginov. Tie nainštalujete jednoducho na pár kliknutí.
Jeden z nich je jednoduchý slider ktorý si môžete pridávať do článkov, alebo stránok a takisto kdekoľvek pomocou skrátených kódov (shortcode).
Druhý je pre vytvorenie v nastaveniach šablóny takzvanej detskej témy (child theme), čo je podla mňa super funkcia.
Ďalej si môžete nastaviť jeden , alebo dva postranné stĺpce, do ktorých si môžete pridávať widgety. Stĺpce môžete mať vedľa seba vpravo alebo vľavo, alebo každý na inej strane. Widgety si môžete pridávať aj do vrchnej časti (header), na spodok stránky (footer), daľšie zaujímavé miesto pre vkladanie widgetov je pod napísané články.
Keď som pri článkoch, tak nezabudnite do článku vložiť “značku pre pokračovanie textu“, aby sa Vám na titulnej stránke nezobrazovali celé články, ale len ich časť.
Samozrejme šablóna umožňuje pridať do stránky odkazy na Vaše sociálne stránky a to pomocou widgetu. Téma na mňa celkom zapôsobila svojim jednoduchým vzhľadom a určite si nájde svojich fanúšikov.
Jediný problém je ten, že téma nie je preložená do slovenčiny a neobsahuje žiadne PO ani MO súbory.
Ak máte záujem si slovenčinu doplniť do témy tak ukážem ako na to:
1. Otvorte súbor functions.php a vložte doňho tento kód. Samozrejme ešte predtým si spravte zálohu tohto súboru.
add_action('after_setup_theme', 'my_theme_setup'); function my_theme_setup(){ load_theme_textdomain('socialize', get_template_directory() . '/lang'); }
2. Vytvorte v adresári šablóny ďalší adresár a pomenujte ho lang
3. Do adresára lang vložte PO a MO súbory, ktoré stiahnete: TU
Preklad nie je úplný, ale už Vám nič nebráni pomocou nástroja POEDIT si preložiť zbytok. Upozorňujem že šablóna sa pri ďalšej aktualizácii celá premaže, tak si spravte zálohu. Je možné že už v budúcich aktualizáciách nebude treba vkladať kód do functions.php a pridá ho tam autor šablóny, potom bude stačiť po aktualizácii znovu nahrať preložené PO a MO súbory.